O TURNIEJU

Już po raz trzeci Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który w tym roku odbędzie się między 31 sierpnia a 3 września. Ponownie wystartują w konkursie muzycy różnych regionów, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz muzycy nią zainspirowani. W tym roku po raz pierwszy w formie konkurencji, muzykę dopełni taniec.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych to czas konfrontacji, ale i motywującego spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz muzyków inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. Dotychczasowe edycje zgromadziły wewnatrz szczecińskiej perły architektonicznej ponad trzystu wykonawców z całej Polski (a także około 4000 odbiorców), a co za tym idzie: pełną paletę różnorodnych muzycznych barw zaczerpniętych z prawie wszystkich zakątków naszego kraju – zarówno w kształcie tradycyjnym, jak i w nowych interpretacjach muzyki ludowej. Podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych na jednej scenie Filharmonii spotykają się muzycy wierni tradycji i wykonawcy nią zainspirowani, amatorzy i profesjonaliści.  Muzycy czerpiący z różnych źródeł stają w szranki ukazując bogactwo muzyki ludowej, a Filharmonia oddaje przestrzeń na kontynuacje i nowe interpretacje.

Miejsce Turniejowych występów to ikona współczesnej architektury, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Akustyka wszystkich sal pozwala w pełni wybrzmieć wszystkim niuansom muzyki tradycyjnej, umożliwiając należyte obcowanie z ludowizną. Wyjatkowa siedziba Filharmonii to także należnie oddana przestrzeń dla prezentacji muzyki tradycyjnej, ukazująca jej wielką wartość oraz wzajemne wpływy i walory współgrania muzyki klasycznej i tradycyjnej. 

III Turniej Muzyków Prawdziwych rozegra się wypełniajac biały gmach Filharmonii   najlepszymi wykonaniami muzyki tradycyjnej i jej wielobarwnością. Ponownie stanie się okazją do inspirujących spotkań, poznawania, radości jaka daje uczestnictwo w tradycyjnej kulturze muzycznej i wspólnej zabawy. Uznanie uczestników i publiczności z jaką spotkały się dwie poprzednie edycje Turnieju motywuje by realizować go nadal. Po to by inspirować, by podtrzymać tradycję i pozwolić jej żyć zarówno w pamięci o korzeniach, jak i zieleniejących pędach ‒ by nie pozwolić jej przeminąć i żeby nadal spełniała swoją funkcję, nie musząc zapominać ani o przeszłości, ani o współczesności. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowoeuropejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

 

W Turnieju mogą wziąć udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Spotkają się amatorzy i profesjonaliści.

W odbywajcym się w ramach Turnieju Muzyków Prawdziwych Turnieju Tańca mogą brać udział pary taneczne z własna kapelą. 

Formuła Turnieju nie zakłada dzielenia uczestników na muzyków tradycyjnych i muzyków profesjonalnych, odwołuje się do prawdy ekspresji wykonawczej, ale też prawdy materiału źródłowego. Tytułowi Prawdziwi Muzycy prezentują swoje interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą.

 

Turniej rozgrywa się w czterech kategoriach muzycznych:

I.       soliści instrumentaliści;

II.      soliści wokaliści;

III.     zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne do sześciu osób;

IV.     zespoły śpiewacze do sześciu osób,     

W kategorii taneczno-muzycznej mogą brać udział pary taneczne z własną kapelą ( w łącznym składzie do 6 osób).

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 1-2 września 2017 roku w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wykonawcy zaprezentują wówczas dwa utwory:

a.      przygotowany wcześniej utwór z podaniem źródła;

b.  utwór będący interpretacją (wylosowanego przed występem) wątku tematycznego ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego. 

Muzycy mogą wykonać dodatkowy trzeci utwór będący odpowiedzią na motyw "Tutejsi".                                                                      

Turniej Tańca odbędzie się w sobotę 2 września. Pary taneczne zaprezentują 3 dowolne tańce z towarzyszeniem grającej kapeli.

Laureaci Turnieju wystąpią na koncercie finałowym 3 września w sali symfonicznej. Pula nagród to ponad 25 000 złotych. Wśród muzyków, którzy wykonają dodatkowy utwór jury wybierze laureat nagrody specjalnej, która jest koncert w filharmonii w 208 roku. Poza częścią konkursową oraz koncertami, odbywać się będą liczne wydarzenia towarzyszące, między innymi pokazy filmowe, warsztaty i uwielbiana przez wszystkich zabawa taneczna (Dom Tańca).

 

Zapraszamy do śledzenia aktualności na facebookowym profilu Turnieju.