2 WRZEŚNIA, SOBOTA

10:00-14:00, 15:00-17:00
 
Przesłuchania zespołów i solistów
 
SALA KAMERALNA
WSTĘP WOLNY
 
Filharmonia już po raz trzeci jest gospodarzem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który gromadzi wykonawców i miłośników tradycyjnej kultury muzycznej. Przesłuchania konkursowe to istota wydarzenia – czas konfrontacji, ale i motywującego spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz twórców inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. 
Na scenie sali kameralnej w muzyczne szranki staną amatorzy i profesjonaliści, prezentując bogactwo i różnorodność tradycyjnej kultury muzycznej.
Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach muzycznych: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Podczas przesłuchań uczestnicy zaprezentują obowiązkowe dwa utwory. Pierwszy z nich to utwór wybierany spośród dostępnych źródeł przez samych wykonawców. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem wątek tematyczny, związany z rokiem kalendarzowym i obrzędowym. Uczestnicy mogą wykonać dodatkowy, trzeci utwór stanowiący interpretację motywu „Tutejsi”.
W każdej z kategorii przyznane będą trzy pierwsze miejsca, a laureaci otrzymają nagrody finansowe. Nagrodzeni muzycy wystąpią w niedzielę 3 września na scenie sali symfonicznej Filharmonii podczas koncertu finałowego. 
 
 
Przesłuchania i koncert poprowadzi Szymon Kaczmarek.
 
 
10:00
 
Warsztaty muzyki ludowej 
 
OŚRODEK TEATRALNY KANA
 
Kapela Brodów - prowadzenie
 
Warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach ludowych oraz śpiewu (otwarte dla profesjonalistów i amatorów) skierowane są przede wszystkim do członków zespołów folklorystycznych i ludowych z regionu Pomorza Zachodniego.
Warsztaty poprowadzą członkowie Kapeli Brodów, którzy razem grają od roku 1992. Repertuar kapeli tworzą utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, pochodzące ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki PAN, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własnych. Muzyka wykonywana przez Kapelę Brodów jest swoistym przewodnikiem w kalendarzu polskich świąt i obrzędów. 
W swoich wykonaniach kapela zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst, pozostawiając także przestrzeń na indywidualność wykonania. Muzycy Kapeli Brodów używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec. Podczas warsztatów można będzie także uczyć się tradycyjnej gry na kontrabasie i klarnecie.
 
 
17:00
 
Konkurs par tanecznych z kapelą
 
HOL
WSTĘP WOLNY
 
Taniec jest nieodzownym elementem tradycyjnej kultury muzycznej. Stąd (po raz pierwszy na Turnieju Muzyków Prawdziwych) kategorie śpiewacze i instrumentalne dopełnione zostaną przez Turniej Tańca. 
Pary startujące w konkurencji tanecznej zatańczą oberki, mazurki, polki, kujawiaki, a także inne tańce tradycyjne z różnych stron Polski. W Turnieju Tańca mogą brać udział pary amatorów i profesjonalistów, a towarzyszyć im będą kapele wykonujące tradycyjny repertuar ze swoich regionów.
Wykonanie tańców oceniać będzie jury w składzie: Jacek Hałas, prof. dr hab. Dariusz Kubinowski oraz Remigiusz Mazur-Hanaj.
 
 
20:00
 
Dom Tańca
 
HOL
WSTĘP WOLNY
 
Kapela Brodów
Uczestnicy Turnieju Muzyków Prawdziwych
 
Dom Tańca otworzy Kapela Brodów, wprowadzając wszystkich chętnych do tanecznej zabawy. Mistrzowie ludowych wykonań porwą publiczność w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców. 
Scena w holu otwarta będzie dla wszystkich muzykantów, którzy będą chcieli zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, a także we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy. 
Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną także laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych i laureaci Turnieju Tańca.