1 WRZEŚNIA, PIĄTEK

10:00-14:00, 15:00-18:00
 
Przesłuchania zespołów i solistów
 
SALA KAMERALNA
WSTĘP WOLNY
 
Filharmonia już po raz trzeci jest gospodarzem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który gromadzi wykonawców i miłośników tradycyjnej kultury muzycznej. Przesłuchania konkursowe to istota wydarzenia – czas konfrontacji, ale i motywującego spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz twórców inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. 
Na scenie sali kameralnej w muzyczne szranki staną amatorzy i profesjonaliści, prezentując bogactwo i różnorodność tradycyjnej kultury muzycznej.
Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach muzycznych: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Podczas przesłuchań uczestnicy zaprezentują obowiązkowe dwa utwory. Pierwszy z nich to utwór wybierany spośród dostępnych źródeł przez samych wykonawców. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem wątek tematyczny, związany z rokiem kalendarzowym i obrzędowym. Uczestnicy mogą wykonać dodatkowy, trzeci utwór stanowiący interpretację motywu „Tutejsi”. 
W każdej z kategorii przyznane będą trzy pierwsze miejsca, a laureaci otrzymają nagrody finansowe. Nagrodzeni muzycy wystąpią w niedzielę 3 września na scenie sali symfonicznej Filharmonii podczas koncertu finałowego. 
Uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew- Kołacińska, dr hab. Bogdan Matławski, prof. US oraz Wojciech Ossowski.
 
19:00
 
Nowowiejski w 3D - koncert symfoniczny
 
SALA SYMFONICZNA
 
ARTYŚCI: 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zespół Śpiewaczy Ani Brody
Anna Lasota - sopran
Iga Wasilewska - skrzypce
Piotr Zgorzelski - basy
Michał Żak - instrumenty dęte drewniane
Szczepan Pospieszalski - trąbka
Piotr Gwadera - baraban
Ania Broda - cymbały, śpiew
Wojciech Rodek - dyrygent
 
PROGRAM:
Feliks Nowowiejski – Grajek – Wariacje na temat ludowy op. 32 na sopran koloraturowy i orkiestrę symfoniczną
Feliks Nowowiejski – Dwadzieścia pięć polskich pieśni ludowych z Warmii – wybór pieśni w aranżacji Macieja Prochaski
Augustyn Steffen – Pieśni ze Zbioru polskich pieśni ludowych z Warmji
 
Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst do przyjrzenia się tej części twórczości kompozytora, która czerpie inspiracje bezpośrednio z motywów muzyki ludowej. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw i Małopolski, sięgał również po muzykę ludową z rodzimej Warmii. 
 
Kolejny raz szczecińscy filharmonicy spotkają się na scenie z muzykami specjalizującymi się w muzyce tradycyjnej. Na program koncertu złożą się wybrane utwory Feliksa Nowowiejskiego, a także pieśni, które stanowiły materiał źródłowy dla kompozytora. Rekonstrukcje tradycyjnych melodii, klasyczne wykonanie dzieła zgodnie z zapisem kompozytorskim i twórcza interpretacja we współczesnej aranżacji Macieja Prochaski – to trzy wymiary muzyki Nowowiejskiego przygotowane specjalnie na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych.
 
Przesłuchania i koncert poprowadzi Szymon Kaczmarek.